- Item model number: 32LK450U
- ASIN: B004ZC3LPA
- Date first available at Amazon.co.uk: 5 May 2011
By : LG Electronics
Item Description
Manufacturer's Description
LG LK450U 32 Inch
Freeview- Free of charge access to over 40 Freeview Tv and radio channels
Features
Complete 1080p HD
LG’s Intelligent Sensor Technologies
3 x HDMI Ports
AV Mode
LCD Screen
Come across your wonderful LG Television at a glance
LK330U
LK450U
LK530T
Models
22 Inch26 Inch32 Inch
32 Inch37 Inch42 Inch
32 Inch42 Inch47 Inch
Panel Kind
LCD
LCD
Screen Resolution
HD Prepared
1080p
1080p
Cinema 3D
3D Glasses
Wise Television
WiFi Prepared
Freeview HD
Yes
MCI
100Hz
HDMI Ports
1 or 2
3
USB
1
DivX HD
Yes
Clear Voice
Intelligent Sensor
AV Mode
Picture Wizard
Based on screen size
LG Electronics LG 32 INCH LCD Television FHD 32LK450U Televisions LCD TVs
See all Item Description
LG 32LK450U 32-inch Widescreen Full HD 1080p LCD TV with Freeview
Technical Details
- Display diagonal: 81.3 cm (32 ")
- Display resolution: 1920 x 1080 pixels
- Full HD: Y
- HD-Ready: Y
- Aspect ratio: 16:9
Costumer Evaluations
Bought for my mother soon after acquiring a 37" version for my wife. Especially quick to set up the basics, which is in all probability sufficient for most viewers and generally functions efficiently straight from the box. Image top quality is outstanding, sound rather fine and of course no messing about with set leading boxes and so on. for the switchover. Also Amazon delivered, no cost, at a incredibly rapid rate, producing it an even greater shop for.