Panasonic Smart VIERA TX-P50ST30B 50-inch Full HD 1080p 3D 600Hz Internet-Ready Plasma TV with Freeview HD
Product Details
  • Product Dimensions: 33.5 x 120.4 x 74.4 cm
  • Boxed-product Weight: 18 Kg
  • Item model number: TX-P50ST30B
  • ASIN: B004TFDUB8
  • Date first available at Amazon.co.uk: 11 April 2011
By : Panasonic
Item Description
Manufacturer's Description
Freeview HD
Enter the Globe of 3D
Be Captivated By NeoPlasma
Brilliant Motion Clarity with 600Hz Sub-field Drive
The 600Hz sub-field drive in combination with the newly developed Quickly Switching Phosphors presents crisp clear moving pictures. This one of a kind image-evaluation technology converts the motion in every single scene into data for more quickly display of frame pictures compared to earlier 600Hz systems.
The UK broadcast method is sent at the rate of 50 frames per second (50Hz), so every second of watching, 50 photos are sent to the Tv. Each and every of the 50 frames consists of sub-field images based on the brightness tonal characteristics of a image in a frame.
With VIERA Plasma Tv with 600Hz sub-field drive, up to 12 sub-field images per frame are displayed. It is said that the higher the quantity of subfields the better the colour is the smoother the image is. This is why our 600Hz method delivers rich colour and smooth motion images.
When the Cinema mode is chosen.
Active Shutter Glasses
Clear 3D Pictures
Deeper Blacks Higher Contrast
Net on Your Television
Catch-up Tv
Music
Games
Social Networking
Optional camera necessary.
Connecting Pals Households with Skype
Requires Panasonic HD Communication Camera, TY-CC10Wn, sold separately.
Video
News Lifestyle
Sports
iPhone, iPod touch iPad Remote Manage
One particular Remote, Total Control
See all Item Description
Technical Details
  • 50" 1080p 3D Ready Plasma Screen
  • Freeview HD Tuner
  • 600Hz Frame Creation Pro
  • 2D/3D Conversion
  • 779mm x 1204mm x 335mm
Costumer Reviews
Out of the box
Setting up
Looks
Picture good quality
Use
3d use
Viera cast online facilities
UPDATE