- Item model number: TX-P42S30B
- ASIN: B004TFDSUQ
- Date first available at Amazon.co.uk: 18 April 2011
By : Panasonic
Product Description
Manufacturer's Description
The 600Hz Sub-field Drive in VIERA plasma TVs teams up with Intelligent Frame Creation Pro technologies to deliver smooth, fluid, on-screen motion. By employing an intelligent algorithm within the picture processing based on motion detection, the greatest mixture of frames is made to deliver ultra crisp sports, film and game action. When working with Cinema mode
Complete-HD Plasma SmartTV with Superb Picture Top quality and Advanced Networking Capabilities. The 600Hz Sub-field Drive in VIERA plasma TVs teams up with Intelligent Frame Creation Pro technologies to deliver smooth, fluid, on-screen motion. By employing an intelligent algorithm inside the image processing based on motion detection, the preferred mixture of frames is designed to deliver ultra crisp sports, film and game action. When working with Cinema mode. VIERA incorporates an improved panel production approach and the new Genuine Black Drive program. A pre-discharge control method, the Genuine Black Drive system achieves subsequent-generation black reproduction. When you're watching movies, VIERA renders pictures just the way the director intended, even in scenes where it's troublesome to accomplish a proper balance of light and dark.
See all Item Description
Panasonic VIERA TX-P42S30B 42-inch Full HD 1080p 600Hz Plasma TV with Freeview HD
Technical Details
- Widescreen Plasma TV with Freeview HD
- 600Hz Sub-field Drive Intelligent Frame Creation Pro
Costumer Reviews
I recently bought this item to replace my 6yr old 32" Panasonic LCD telly.
OK, so it need to be said that i am not a tech head but i susepct that will come to be obvious. I spent AGES looking at several tvs and attempting to bear in mind all the new technical characteristics that would give me the Television of my dreams. To be honest at that stage it was pretty a nightmare but I managed to whittle it down to this model and a Samsung 32 inch LED. It may well appear like a disparate alternative but with wonderful reason. They each managed to tick all of my needs but I was I was undecided about plasma vs LED and whether to go for a 32 or 42 inch screen. As I am a massive movie lover and have a reasonable sized living room I plumped for this plasma (even although I was getting more suggestions for the Samsung LED).